MyHOST.czMyHOST.czCo je to webhosting, doména?

Úvodní článek jsme se rozhodli zaměřit především na uživatele začátečníky, kteří třeba mají problém s tím, co znamená slovo webhosting nebo doména - zkrátka a jednoduše to nevědí. Zkusme si tedy některé základní pojmy ze světa webhostingu vysvětlit.

 

WEBHOSTING

Uvažujete o spuštění nového webu na internetu? Nevíte, kde udělat první krok? Pojďme si tedy popovídat o této problematice podrobněji. Všechny stránky na internetu jsou umístěny na serverech, ke kterým se dále připojují počítače a čerpají ze stránek informace, downloadují nebo uploadují data. Webhosting je služba, která Vám přidělí na určitém serveru diskový prostor pro stránky a poskytuje zpravidla další služby, jako je technická podpora, skriptovací technologie, databáze, emailová schránka aj. přičemž webhoster je majitel serveru (fyzická i právnická osoba), který tuto službu poskytuje. Získáte tak možnost své stránky dát na internet, aniž byste si museli pořizovat nákladný server.

 

DOMÉNA

Webhosting zpravidla zahruje i registraci domény, bez které by Vaše stránky nebyly přístupné uživatelům. Můžete si ovšem zakoupit doménu a tu následně převést na konktétní webhostingový prostor. Doména se dělí na řády, přičemž každý z nich je v něčem specifický. Domény prvního řádu se dělí na národní, zpravidla dvoupísmenné (až na vyjímky), a označují všechny domény nižšího řádu v rámci jednoho státu. Jsou pevně dané a neměnné (.cz ; .sk ; .at ; .de). Dále pak generické neboli nadnárodní, jakožto např. .org, které zahrnují neziskové organizace na celém světě (další možnosti: .com ; .info ; .net ...). Zvolme tedy např. doménu vasefirma.cz. Jedná se o doménu druhého řádu. Můžete použít i doménový alias, který v praxi znamená to, že můžete úžívat více různých domén, které budou odkazovat na stejný serverový prostor (např. vasefirma.cz bude ukazovat na stejný prostor jako doména vase-firma.cz). U levnějších webhostingů se nabízí i domény třetího řádu, které mohou vypadat následovně: vasefirma.webhoster.cz. Tato varianta je mnohdy zadarmo nebo za zanedbatelný poplatek, ale z reprezentativního hlediska není příliš lukrativní.

 

EMAIL

Pro komunikaci s klienty, je k dispozici emailová schránka, která ve většině případů v sobě zahrnuje antivir a spamový filtr, POP3, IMAP nebo SMTP pro používání emailového klienta. Ke své doméně dostanete určitý počet emailových schránek např. ve tvaru vasejmeno@vasefirma.cz. Záleží to na programu, který si od webhostera objednáte. Existují programy, které emailové schránky vůbec nezahrnují. Ty jsou však vhodné pro jednotlivce, kteří mají svou vlastní privátní schránku.

 

SKRIPTOVACÍ TECHNOLOGIE

Aby se Vaše stránky daly zobrazit pomocí jednoduchého webového prohlížeče, nabízí webhostingové servery podporu skriptovacích technologií (např. ASP, PHP, ASP.NET, JSP aj.) Záleží jen na tom, jak jsou Vaše stránky naprogramovány. Rád bych upozornil, že podpora všech technologií není všude samozřejmá. Za zmínku stojí technologie CRON, která automaticky spouští příslušné skripty. Je k mání pouze u placených verzí webhostingových služeb.

Webhosting,hosting,doména

 

DATABÁZE

Pokud se chystáte provozovat ať už internetový obchod nebo jiný rozsáhlejší projekt tohoto směru, budete potřebovat podporu databáze. Databáze je množina (báze) všech dat, záznamů, obrázků nebo jiných informací. Je to velice flexibilní z hlediska obměny a rychlosti přístupu k jednotlivým záznamům. Často se k těmto účelům používá rozhraní PHP myAdmin. Pro tyto případy webhosting nabízí podporu MS SQL, mySQL, a dalších. Podotýkám, že některá ze služeb může být považována za nadstandartní, takže se může stát, že budete muset určitou částku připlatit. PŘENOS DAT Jak dostat data na server, u kterého jsme si službu objednali? Standartní webhosting nabízí přenos dat na server přes FTP protokol (File Transfer Protocol). V praxi to vypadá tak, že do prohlížeče nebo FTP klienta napíšete např. ftp://vasefirma.cz a po zadání přihlašovacích údajů data jednoduše hromadně přetáhnete. Existuje ještě přenos dat přes WWW protokol, ten je ale velice pomalý a neefektivní. Další věc, na kterou je třeba dát pozor je tzv. Traffic, což znamená objem všech dat přenesených návštěvníky webu za dané období. Bylo by velice nepříjemné, kdyby byl tento objem nějak omezený.

 

ZÁKAZNICKÁ PODPORA

Kvalitní webhosting nabízí také kvalitní zákaznickou podporu. Ta se odvíjí od ceny. Zdarma nemusí být poskytována skoro vůbec, zatímco u těch dražších může být 24 hodin denně. Asi nikdo by nechtěl čekat do druhého dne, když zapomene třeba administrační heslo, díky kterému nebude moci web spravovat.

 

ADMINISTRAČNÍ SYSTÉM

Kvalitní administrační systém webhostingu zaručuje bezproblémové nastavování Vašeho účtu u webhostera, emailových služeb apod.

 

PŘÍSTUPNOST A KONEKTIVITA

Minimální přístupnost webové prezentace je u většiny webhostingů 99%, a pokud není, mohlo by se stát, že Vaše stránky budou často nepřístupné.

 

CENY ZA SLUŽBY

Jestli jste dobře zvážili náročnost vaší internetové prezentace, můžete se rozhodnout, jakou službu využijete. Pokud bude váš web převážně textového charakteru, nebude potřebovat příliš volného místa narozdíl od webu, který obsahuje plno obrázků, videí apod. Webhosting, který je k dispozici zcela zdarma, většinou využívají jednotlivci, kteří mají svou internetovou prezentaci jako hobby. Za tuto částku získáte diskový prostor 2 GB, emailovou schránku, podporu skriptovacích a databázových technologií a nonstop podporu. Často jako bonus získáte i každoroční automatické navyšování diskového prostoru. Samozřejmě záleží na poskytovateli. U nejlevnějších hostingů jsou domény většinou omezeny na určitý tvar a počet koncovek. Jestliže se rozhodnete použít doménu vlastní a nasadit ji k objednanému hostingu, bude třeba za tuto doménu platit zvlášť. Chystáte-li se provozovat velice rozsáhlý web, který má 10 000 a víc návštěv za den, dá se využít služba serverhosting, kdy máte k dispozici celý server jen pro váš web. Hodně informací o kvalitě služeb poskytovatele webhostingu naleznete v jeho referencích, kde si snadno uděláte představu.

 

                                                                                                                                    Autor: Oskar Dvořák

Zajímavé odkazy: O doménách a webhostingu, Správa majetku, Privátní investice, Správa investičního portfolia, Hedge fondy, Správa investic