MyHOST.czMyHOST.czEU za bůra - červnová záhada doménového trhu rozluštěna

    Jak jsem slíbil v nedávné novince, přináším Vám rozuzlení otázek, které se točily kolem červnové akce na domény EU, kterou přineslo několik českých předních registrátorů. Zřejmě podle jejich plánu těmito akcemi markantně rozvířili již tak neklidné vody českého trhu s doménami. V diskusích jste mohli vidět desítky uživatelů, kteří se přeli o možné příčiny a záměry pro dramatické zlevnění této evropské domény na českém trhu.

 Sleva domén eu. Doména eu.

   Jak už jsem se zmínil, nejednalo se o ledajakou několikaprocentní slevičku, ale domény šli do prodeje za desetinu jejich řádných cen (5Kč apod.). Jako příklad registrátorů, kteří akce poskytovali (poskytují) jsem uvedl Ignum.cz, Banán.cz a přidám ještě Czechia.com, ta dokonce nabízela registraci zdarma.

 

    Operátor banánu mi na můj dotaz, zda se jedná o akci společnosti EURid.eu, odpověděl, že nikoli. Tvrdil, že se jedná o jejich soukromý obchodní tah. Tímto samozřejmě z části mluvil pravdu, přestože, jak se jsem se poté dozvěděl, byl EURid skutečně původcem této akce.

 

    Abych dostal ucelený náhled na věc, poprosil jsem o vyjádření také ostatní registrátory, kteří tuto akci nabízeli. Z tiskového a PR oddělení společnosti Ignum.cz se mi dostalo následující odpovědi, která potvrdila jednu z mých domněnek.

 

    „Společnost IGNUM s.r.o. připravila v polovině června 2008, resp. od 17.6.2008 do 20.6.2008 speciální akci pro své zákazníky.“ Upřesnila časové rozmezí akce u Ignum.cz Petra Gütterová z Marketingu & PR. „Samotná akce byla připravena ve spolupráci se sdružením EURID. V období od ledna do května tohoto roku jsme od sdružení získávali benefity za registrované .eu domény. Na získaných benefitech jsme se rozhodli neprofitovat a všechny je věnovat právě zákazníkům formou roční registrace .eu domén za jedinečnou cenu 10 Kč.“ Vysvětlila Gütterová. "Akce předčila naše očekávání a v měsíci červnu jsme zaznamenali registrovaných 2.142 domén. Znamená to pro nás impuls, abychom dále připravovali pro naše zákazníky podobná, příjemná překvapení.“ Dodala ochotná zástupkyně společnosti Ignum.cz za Marketing a PR Petra Gütterová.

 

    Podle Ignumu byla tedy akce nadmíru úspěšná. Jen pro orientaci, ke konci března se počet v Čechách registrovaných domén .eu pohyboval kolem čísla 63 000. Porovnáme-li tedy počet 2 142 domén od jediného registrátora s touto celkovou sumou, dá se tušit, že tato akce byla skutečně úspěšná a rozšířila v našich končinách tuto nepopulární TLD.

 

    Jak nejednoho z vás napadlo, byl zde malý háček, který byl však vždy uveden u informací o akci. Jedná se zaprvé o to, že akce platí samozřejmě jen jedno registrační období (1 rok) a zadruhé, jde o opatření proti doménové spekulaci a tím je transfer poplatek v plné výši roční registrace.

 

    Otázkou zůstává, zda toto opatření mohlo zamezit nákupu domén .eu za účelem jejich pozdějšího prodeje s vidinou výdělku. Kolik z 2 142 v této akci zakoupených domén se tedy dočká řádného obsahu? Nechme se překvapit.

 

    O tomto opatření se dozvíte více ve článku „Převádíte doménu eu? Ne tak rychle!“, který zveřejníme v průběhu příštího týdne.

 

    Osud domény eu budeme nadále sledovat a komentovat její vývoj. Připravujeme článek shrnující historii domény EU. V dalším okomentujeme čtvrtletní zprávu společnosti Eurid.eu, která vyjde v příštích týdnech. Zaměříme se na postavení domény eu v ČR.

 

 

Autor: David Daneš

Zajímavé odkazy: O doménách a webhostingu, Správa majetku, Privátní investice, Správa investičního portfolia, Hedge fondy, Správa investic