MyHOST.czMyHOST.czČechy zajímají .eu domény více než kdy předtím

V rámci svých článků věnuje portál MyHOST.cz dlouhodobě pozornost vývoji .eu domén. Tato .TLD prošla od doby svého uvedení na trh v dubnu roku 2006 velmi dynamickým a nejistým vývojem.

 

Průběh vývoje .EU domén

 

Počáteční boom a vlnu nových registrací spojenou se vznikem nové perspektivní doménové koncovky si pamatuje každý, kdo vznik nové doménové koncovky nesoucí zkratky Evropské unie zaregistroval. Tato vlna však přesně za rok opadla. V době, kdy měli stávající vlastníci domén registrace prodloužit, začala důvěra v .eu domény u mnohých pomyslně slábnout. Domén totiž nebylo prodlouženo zhruba 80%, což vyvolalo náhlou vlnu skepse a pochybností o budoucnosti .eu domén. Společenství EURID se však k této skutečnosti postavilo čelem a následnou masivní promotion kampaní, která probíhala v červnu roku 2008 (Záhada červnového doménového trhu rozluštěna), dokázalo vyrovnat počty registrací s počátečním stavem. Následně se ukazatele dostaly dokonce do mnohem vyšších číselných pater, než v době vypršení počátečních registrací.

 

graf,statistiky,domény,doména,hostingy,webhostingy

.EU domény dnes

 

Podle výkazů českých registrátorů však v současné době ovlivňuje prodej .eu domén fakt, že je Česká republika předsedajícím státem Evropské unie. V souvislosti s tím, se hovoří o nárůstu počtu registrací o více než 50% oproti lednovému období loňského roku. Tím se .EU doména posunula mezi českými uživateli na druhou příčku v oblibě hned po české národní doméně (.CZ).

 

Podle některých zdrojů byl růst poptávky po .EU doméně vyšší již v posledním čtvrtletí roku 2008, kdy počet registrací narostl o 20 % ve srovnání se zbytkem roku. V lednu pak dokonce až na 50 %. V celoevropském měřítku je vývoj pro .eu také stále více příznivý. Celkový počet registrací již překročil 3 miliony. To činí z této, ani ne dva roky „staré“, domény nejvíce dynamický artikl na celosvětovém doménovém trhu. Nejvíce .eu domén je zaregistrováno v Německu, kde počet registrací dosahuje počtu kolem 1 milionu. Česká republika je v počtu registrací .eu domén průběžně na 9. místě.

 

Autor článku: David Daneš – MyHost.cz

 

Host komentuje: Že by použitelné .cz domény už došly?

Zajímavé odkazy: O doménách a webhostingu, Správa majetku, Privátní investice, Správa investičního portfolia, Hedge fondy, Správa investic