MyHOST.czMyHOST.czČeši hostují: "Kolik to dělá?"

Koncem ledna letošního roku zveřejnila společnost HorMart výsledky každoroční monitorovací studie, která pootvírá vrátka do světa obchodu s českými webhostingy.

 

Ze zprávy vyplývá, že závěrem roku 2008 hostovalo u českých webhostingových společností téměř 200 tisíc webových prezentací a za služby s provozem www stránek spojené, bylo zákazníky vyplaceno 560 milionů korun. Český webhostingový trh tedy zaznamenal nárůst v hodnotě 11%, což je o jeden procentní bod méně, než-li v předchozím roce. Na základě toho lze předpokládat, že vývoj v roce 2009 bude obdobný (pomineme-li možné důsledky finanční krize) a částka, kterou webhosteři za své služby obdrží, bude přesahovat 600 milionů korun i přesto, že od roku 2006, kdy obchod s českými hostingy dosáhl 18% nárůstu, zaujal nárůst trvale se zpomalující tendenci. 

 

                           graf,hosting,hostingy,webhosting,webhostingygraf,hosting,hostingy,webhosting,webhostingy

 

Pověstný žebříček TOP TEN se již po dobu několika let výrazně nemění. Hlavními rivaly, kteří dohromady zaujímají v rámci celku téměř polovinu poskytovaných služeb, jsou tradičně společnosti Active 24 s 45 000 virtuálními servery a Internet CZ (P.E.S. consulting) s počtem 38 600, který jí vynesl druhou příčku. Pomyslnou bronzovou medaili si odnesl Zoner Software a jeho Czechia, čtvrté bylo Ignum.

web,www,weby,pocty webu,pocet webu,statistiky,cisla

 

 

Podle některých zdrojů mohou být hodnoty růstu odhadnuté pro rok 2009 značně ovlivněny probíhající finanční krizí. Čeká snad české webhostery těžké období? Budeme schopni za webhostingové služby i v letošním roce zaplatit českým webhostingovým společnostem 560 milionů? Nebo snad ještě více? Na tuto otázku si jistě budeme umět přesně za rok odpovědět.

 

Nutno dodat, že vzorek nezahrnuje české klienty zahraničních společností, u kterých Češi vyhledávají zejména multi-domain hosting. Ten je u nás stále ještě velmi málo rozšířen.

 

Zdroj informací a statistik: www.hormart.cz

 

Autor článku na MyHOST: David Daneš

 

 

 

Zajímavé odkazy: O doménách a webhostingu, Správa majetku, Privátní investice, Správa investičního portfolia, Hedge fondy, Správa investic